Bosna Hersek 2 Gece 3 Gün Tam Pansiyon

                                                08 - 11 EYLÜL 2016   450 EU

                                                                             

Ülke bir bütünü oluşturan üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır: Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar. İngilizce’de ve daha birçok dilde etnik kimlik göz önünde tutulmadan tüm Bosna-Hersek halkına Bosnalı denir. Ancak Türkçe’de tarihten gelen yakınlıktan dolayı Bosnalı denildiğinde Boşnaklar yani Bosnalı Müslümanlar kastedilir. Ayrıca ülkede Bosnalı veya Hersekli olmak da ayrı etnik kimliği vurgulamak için kullanılır.Kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan; doğudan Sırbistan; yine güneyden Karadağ ile çevrili olup Adriyatik Denizi’ne Neum şehrinin bulunduğu yerde yalnızca 20 km’lik (limanı olmayan) bir kıyısı bulunmaktadır. Devletin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna, birçok yüksek dağla çevrelenmiştir. Bu coğrafî özelliğinden dolayı şehir kış turizmine elverişlidir ve 1984 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır

TUR PROGRAM

1. Gün: İSTANBUL– SARAYBOSNA

Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Saraybosna  Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra 2 saatlik bir uçuşla varış noktamız Saraybosna. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile Saraybosna şehir gezisi başlıyor. Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaretle başlıyor. Hüzünlü savaş tüneli videosunun ardından Baş çarşıya gidiş,1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezinti,ardından öğle yemeğimizi alacağımız Sac Börek restaurant’a gidiyoruz.Meşhur Boşnak Böreğinin ardından,Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret.Ferhadija caddesinde gezinti,Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula,Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme,Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme,at meydan da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme,Saraybosna şehir manzarasını seyir ardından tadı dilden dile dolaşan Boşnak Köftesi           ( Cevabi ) ziyafeti. Akşam yemeği bitiminde otelimize varış ve konaklama.

2. Gün: SARAYBOSNA (Mostar – Pocitel – Blagaj)

Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra Bosna Hersek’in en meşhur şehri olan Mostar’a hareket ediyoruz .Mostar yolculuğumuz  bazı durulacak noktalarda  molalar vererek  yaklaşık 2.5 saat sürecektir.İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (Konyitz) köprüsünü görme , daha sonra Neretva nehri kanarında kahve  keyfi için mola veriyoruz .Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesinin ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret.Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.Kuleye  tırmanış ve Kule başından Neretva nehrini seyretme Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini ziyaret ve kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi.Öğle yemeğimizin ardından Mostar şehir merkezine hareket.Mostar’a varışımızla birlikte yapacağımız  şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri’ne Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası’nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır.Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor  ve akşam yemeğimizi alacağımız dönüş yolumuzda bulunan Jablanica şehrine hareket ve Maksumic Restorant da meşhur  kuzu çevirme yedikten sonra  konaklamak için Saraybosna daki otelimizde hareket  ediyoruz Saraybosna’ya varış.Geceleme otelimizde.

   3. Gün: SARAYBOSNA ( Travnik )

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz . Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyünü ziyaret, Tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti, Tarihi Osmanlı Kale’sinden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi’nin gezilmesi, Fatih Sultan Mehmed’in su içtiği (Göksu) Plava Vodayı ziyaret ve ardından Öğle yemegi için mola veriyoruz.Öğle yemeği sonrası  Göksu da lasva nehri kaynağı kıyısında alışveriş  ve dinlenme için serbest zaman . Saraybosna şehrine gitmek için yola çıkıyoruz .Basçarsiya varış.Başçarsıda alisveris icin serbest zaman . Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve havalanına hareket check in işlemlerinin ardından bir başka turumuzda görüşmek dileğiyle vedalaşma.

   

         DAHİL OLANLAR

 

DAHİL OLMAYANLAR

• Türk Havayolları ile ekonomi sınıfı Saraybosna gidiş – dönüş uçak biletleri ve alan vergileri,
• Saraybosna’da 2 gece 4 yıldız otelde oda kahvaltı  konaklamalar
• Öğle ve akşam yemekleri (3 öğle 2 akşam yemeği.Yemekler fiks menü olup ilk 1 içecek dahildir)
• Havalimanı – Otel – Havalimanı Arası Transferler
• Şehir konaklama vergisi ve sigortası 
• Programda belirtilen tüm şehir Gezileri
• Müze ve Ören yeri giriş ücretleri (Tünel , Blagaj Tekkesi , Travnik Kalesi )
• Türkçe Rehberlik Hizmeti,

 

• Kişisel harcamalar
• Yurt dışı çıkış harcı
• Yurt dışı seyahat sağlık sigortası

  NOT:

• Katılımcıların pasaport temdit süresinin en az 6 ay olması gerekmektedir.
• Bosna-Hersek için TC vatandaşlarına vize uygulaması yoktur.

     

Online destek

FDGDGDGDGDGDG_alobilet

canlidestek

1456987_urfdd

269885DGK

NMRT